Roande och oroande: Ett heldagsseminarium om barn och datorspel, den 12 april

tm_logo_488x32 Roande och oroande: Ett heldagsseminarium om barn och datorspel, den 12 april

Barn spelar datorspel, allt oftare och allt mer. Det är ett dominerande fritidsintresse för väldigt många. Spelande sker på telefoner, tv-apparater och datorer, i onlinevärldar, vardagsrumssoffor och på skolgårdar. Inte minst svenska spelproducenter är drivande i att skapa nya populära arenor för barns fritidsliv.

Varför har datorspel en sådan problematisk position i barnkulturen, och håller den på att förändras? Kan relationen mellan barnkultur och datorspel säga oss någonting om hur vi ser på barndom? Har det någon betydelse att datorspel produceras av vuxna för barn, och vilka sorters spel och spelande kan vuxenvärlden acceptera och uppmuntra?

Dessa och många andra frågor kommer att diskuteras under detta heldagssymposium.

Inbjudna talare

Minna Ruckenstein (Helsingfors Universitet), Seth Giddings (University of Southampton), Chris Lindgren (Toca Boca) och Ulf Dahlqvist & Helena Dal (Statens Medieråd). Fler talare kommer att tillkomma.

Datum: 12 april 2016

Tid: kl 9.30 – 16.30 med gemensam lunch

Plats: Tekniska museet

Seminariet är en del av Tekniska museets fleråriga projekt Dataspelens världar. Läs mer

Seminariet möjliggörs av medel från Statens Kulturråd.

Anmäl dig senast 29 mars 2016.

Välkommen!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s